Fotorelacje z grzybobrań 2016

Awatar użytkownika

Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Bobik » sobota, 3 września 2016, 13:26

Wrześniowe podgrzybki

No i mamy wrzesień! Noce już chłodne, ale dni przyjemne, słoneczne i ciepłe. Dzisiaj rano mieliśmy +10,3°C, natomiast w południe dobiło nam do +27,5°C, ale nadciągają już chmury z NW, co zwiastuje niejaką zmianę pogody. Może znów popada deszcz, bo na polach jest już sucho, ale w lesie jest jeszcze dużo wilgoci – no i cały czas są u nas grzybasy! :jupi:

Wychodzę z domu o wpół do siódmej – nasze lesiste góry są jeszcze we mgłach. :fotka: Tak, tak – to już wyraźny znak jesieni! Wpadam do mojego ulubionego Majerzowego Lasu i pilnie rozglądam się po krzakach – nie będę się rozpisywał – w pół godziny mam pełny koszyk: podgrzybków i kurek, a do tego jeden pociec i cztery śliczne kozaczki pomarańczowo-czerwone. :ok:

Przesyłam informację MMS-em do moich znajomych grzybiarzy i co najzabawniejsze – zamiast: DZISIEJSZY POŁÓW! REWELACYJNY WYSYP PODGRZYBKÓW! POZDRAWIAM :-* moja Xperia E wysłała informację: DZISIEJSZY POŁÓW! REWELACYJNY WYSYP PIELGRZYMÓW! POZDRAWIAM :-* Na szczęście wszyscy domyślili się, o co chodzi. ;) :D

Najbardziej cieszą mnie kurki, których część powędrowała na patelnię, :jupi: a część do zamrażalnika… - z reszty grzybasów robię pokot i podgrzybki wędrują do suszarki. :ok:

Tymczasem jak poinformował mnie Pan Bednarz – na jordanowskim Rynku pojawiły się kobiety sprzedające opieniasy! I faktycznie – były tam opieńki miodowe. A to oznacza wyprzedzenie co najmniej o 2-3 tygodnie w stosunku do ich normalnego rozkładu jazdy. Czyżby więc zima miała przyjść wcześniej? Jednak…? :zhm:

Fotki :fotka: - http://grzybypl.blogspot.com/2016/09/wr ... zybki.html


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Henryk
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1921
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2016, 18:32
Imię: Henryk
Ulubione grzyby: borowik
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 1585 razy
Pochwalony: 1778 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Henryk » sobota, 3 września 2016, 14:56

03_09_2016 Park leśny Zabrze

:witam: kilka dni :sun: plażowej pogody = susza w lesie :( ot dzwonek i po grzybkach :cry:
Mimo suszy :sun: spacerek po lesie udany , nogi wydreptały co miały wydreptać po leśnych ścieżkach :D
Znalezione grzybki w większości w stanie " agonalnym " :lol: koszyk musi poczekać na zmianę pogody ;) Pozostałe :fotka: w galerii ;) zakładki 32 -> 36 https://nagrzyby.pl/galeria/v/users2/He ... g2_page=32


Awatar użytkownika

Margolcia
Hubiak
Hubiak
Posty: 387
Rejestracja: środa, 31 sierpnia 2011, 16:12
Ulubione grzyby: Bez życia wewnętrznego!
Lokalizacja: posiadłość w Puszczy Noteckiej
Pochwalony: 73 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Margolcia » sobota, 3 września 2016, 17:25

Patrzcie, a u nas grzyby były przez tydzień-dwa, a potem rzuciły się skoczogonki (jak tutaj mówią - "meszka") i grzybów zbierać sie nie dało.
Zrobiłam nawet eksperyment. Z jednego, wydawałoby się "bezmeszkowego", dużego podgrzybka, wysypałam całą garść (bez przenośni) skoczogonków.

A w tej chwili od jakiegos tygodnia, nie ma nic. Pustka w lesie.


kłania się Margolcia, posiadaczka ziemska
Awatar użytkownika

Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Bobik » niedziela, 4 września 2016, 06:19

Margolcia - to zmobilizuj się i wpadnij w Beskidy. Zawsze coś znajdziesz, bo grzybów zatrzęsienie i trzeba korzystać póki czas...


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Sysunia » niedziela, 4 września 2016, 13:22

- Ej ty z tym koszykiem, no i po kiego grzyba go tak targasz do lasu? – usłyszałam gdzieś z góry. Uniosłam głowę i mój wzrok spotkał się z czarnymi i błyszczącymi oczkami Rudej, która przypatrywała mi się z wnikliwym politowaniem. Może zresztą tylko mi się tak wydawało, w końcu było dość wcześnie a mocna jak :diabel: kawa chyba nie zadziałała. W lesie sucho, nawet poranna rosa była jakaś niemrawa, w powietrzu czuło się nadciągający upał a strzyżaki już zaczęły swoją wredną aktywność. Szłam sobie niespiesznie, penetrując teren... Prawie utrzymałam się w jednej tonacji kolorystycznej. ;) Ucieszyły mnie kurki, niestety tylko 3 owocniki znalazłam mimo namiętnego poszukiwania i nawoływania ich kurzych mości. :hehe:
:x mnie znalezisko - jakiś [tu prośba do Adminów o emotkę - barana] mądry inaczej zrobił rzeź wśród sitarzy - rosło ich tam mnóstwo i większość stare i skapciałe - wszystkie wyrwane i wyrzucone, część chyba potraktowana "z kopa". [Dowodów głupoty nie focę z zasady.] Szczególnie ucieszyło mnie pojawienie się rycerzyków czerwonozłotych [dla oka] i opieniek [dwie pierwsze fotki w ostatnim rzędzie - dla ciała :roll: ]. Opieńki zostały w lesie - jak widać nie były pierwszej młodości. Przy okazji - zestawiłam opieńki z wszędobylską mimo suszy maślanką i - przynajmniej mnie się tak wydaje - nie są to grzyby uderzająco podobne. A co dalej? Koszyk prawie pusty, miała Ruda rację. :) Ale miło było pochodzić po lesie, nacieszyć oczy kolorami i przesiewającym się przez gałęzie słońcem, pogapić się na ptaki czy zapracowane mrówki. :papa:
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 września 2016, 13:24 przez Sysunia, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika

Bukowy
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 481
Rejestracja: czwartek, 25 lipca 2013, 19:27
Imię: Wojtek
Ulubione grzyby: Prawdziwki, zielonki
Lokalizacja: Szczecin
Pochwalił: 246 razy
Pochwalony: 255 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Bukowy » niedziela, 4 września 2016, 13:23

U mnie noce cieplutkie, dzisiaj 14 st. Dwa tygodnie bez deszczu i w lesie sucho. Pojechałem na rekonesans, w sumie bardzo kiepsko. jeden starusieńki podgrzybek, kilka wysuszonych kurek i trochę goryczaków. Ludzi sporo i pusto w koszach.
Sysunia, fota rudej pierwsza klasa. :brawo:


Niech Bóg zmiłuje się nad moimi wrogami, bo ja z pewnością tego nie zrobię
Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Sysunia » niedziela, 4 września 2016, 13:25

Bukowy, dzięki. :ok:


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Wojtas » niedziela, 4 września 2016, 17:21

Kilka fotek z bardzo krótkiego wypadu do lasu :fotka:



Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Paweł » niedziela, 4 września 2016, 18:33

Sysunia, Janu$z, Bobik, Henryk, Sysunia, Wojtas, :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:
U mnie bardzo cieniutko z grzybkami do :mniam: , ale modrzaki wpadły na susz. :D


Przedstawiciele tego gatunku , okupują różne miejsca , gdzie jest trochę wilgoci.


Kolejne zdobycze to już przedstawieciele CzL.
Według wszelkich znaków na niebie i ziemi ;) , poniżej
Volvariella media - pochwiak średni :zhm:

Kapelusz wyglądał jak polakierowany - bielsza biel :) , las liściasty z przewagą dębów -czyli nie powinienem się mylić, gdyż
Volvariella media : kapelusz 3-5 cm średnicy, biało zabarwiony oraz biało zabarwiona pochwa. Rośnie w lasach liściastych. Status E .

Kolejne spotkanie z wymierającą żagwią ciemnonogą- status E.
Żagwie powoli zasychają , a przy pukaniu wydają głuchy odgłos.



Narażona smolucha świerkowa w początkowym stadium wzrostu . Pierwsze moje spotkanie na tym etapie rozwoju :jupi:
- dobrze , że wyrasta na zeszłorocznym stanowisku.



Awatar użytkownika

poziomka61
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 224
Rejestracja: wtorek, 21 czerwca 2016, 15:43
Imię: Ela
Ulubione grzyby: opieńki, prawdziwki, gołąbki, podgrzybki
Lokalizacja: Mazowsze
Pochwalił: 194 razy
Pochwalony: 179 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: poziomka61 » niedziela, 4 września 2016, 19:06

Gratuluję :brawo: wszystkim i zastanawiam się, skąd Wy te grzyby jeszcze bierzecie?
No i pozamiatane. W lesie sucho aż trzeszczy, gdzieniegdzie smętne, stare, przeżarte i wysuszone podgrzybkii gołąbki, ogólnie smutno jakoś. Ale tak jak przewidywałam pełnia powyciągała co miała, a miała
podgrzybki. W wieeelu procentach zaczerwione, ale sporo czystych.

Rosły sobie w moich lasach może nie tabunami, ale w całkiem przyzwoitej ilości. Za to w nieprzyzwoitej ilości pojawili się zbieracze, którzy w końcu zorientowali się, że są grzyby... Byłoby co najmniej dwa razy tyle ile zebrałam, ale nie ma co narzekać.
Znalazły się również koźlarze pomarańczowoczerwone gołąbki kurki I ulubione rycerzyki Takiego grzybnego lata nie pamiętam od dawna, dużo padało, było ciepło, dla grzybasów raj. A przy okazji dla nas, "grzybniętych". I jakieś takie nachodzą mnie smętne refleksje, że chyba intuicja kazała mi w te upały wychodzić codziennie i systematycznie zbierać to, co się pojawia wbrew wszelkim wrogom - temperaturze, kleszczom, komarom, jeżynom i innym krzaczorom. Bo zrobiło się sucho, sucho, sucho, mam wrażenie że grzybnia spieczonymi ustami woła "Pić, pić!!!", a tu nic. I patrząc na prognozy na najbliższe dni nic nie zwiastuje przełomu, a pełnia 16-go. I niepokojące doniesienia o pojawianiu się opieniek... Obserwuję od lat i ludowe wierzenia, że mniej więcej miesiąc od wysypu opieńki pojawia się śnieg w ilości adekwatnej do obfitości wysypu potwierdziły mi się. Może to będzie chwilowy śnieg w październiku a później znów normalna jesień z podgrzybkami, gąskami i opieńkami. W każdym razie instynkt mnie ochronił przed pustą spiżarnią, do końca sierpnia zrobiłam tyle zapasów, że starczy do przyszłego roku :) (w miarę konieczności, bo wciąż uważam, że mało). Mam nadzieję, że jeszcze będzie taka codzienna tacka grzybków I jeszcze "Jego Puszystość" drobnoporkowa :) Deszczu życzę!!!


Blog o życiu na wsi https://antymiasto.blogspot.com/ a jest i instagram https://www.instagram.com/antymiasto/.
Czyli coś dla czytających i coś dla oglądających ;)
Awatar użytkownika

Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Bobik » poniedziałek, 5 września 2016, 06:17

Nad Beskidami burza i zaczęło padać - napadało w nocy już 4,14 mm deszczu !! I nadal pada - grzybasy się sypną, bo Księżyc idzie do pełni...


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

kakadu
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 814
Rejestracja: niedziela, 3 lipca 2016, 19:44
Imię: Krzysiek
Ulubione grzyby: jadalne
Lokalizacja: Düsseldorf /Wielkopolska
Pochwalił: 321 razy
Pochwalony: 409 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: kakadu » poniedziałek, 5 września 2016, 18:34

Dzisiaj po raz trzeci wybrałem się na grzyby i to jest mój komentarz :x :diabel: :x :diabel: :diabel2: :twisted: :burza: :pirat: :ranting:
Poza tym potworem nic jadalnego nie było.


Awatar użytkownika

SlavoYo24
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 458
Rejestracja: piątek, 10 czerwca 2016, 19:02
Imię: Sławek
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 119 razy
Pochwalony: 273 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: SlavoYo24 » poniedziałek, 5 września 2016, 19:29

Niezawodne miejsce (moja relacja z dnia wczorajszego)... Wyruszając w niedzielę wcześnie rano z Krakowa do Sidziny "biłem się" z własnymi myślami... :zhm: ... Ponad 2 tygodnie bez deszczu,,, totalna susza!
Czy to ma jakiś sens??? :sun: :nie:
Dotarłem na miejsce i... moim oczom ukazał się przerażający widok! :zdziwiony: ... Spełniły się najgorsze koszmary,,, KTOŚ ZJADŁ MOJE PIĘKNE, OGROMNE BOROWIKI!!! :placze: :cry:


Ale...
Zeby nie było tak strasznie i mrocznie,,, :figielek: ,,, Teraz druga część mojej opowieści... ;)
Tradycyjnie dopisały niezawodne koźlarze...


Znalazło się też kilka szlachetnych łebków... :borowik:

Swoje piękne kapelusze rozpostarły kanie...

:zdziwiony: O dziwo... dały się znaleźć borowiki górskie!

Wisienką na torcie był szyszkowiec łuskowiaty,,, znaleziony przeze mnie pierwszy raz w życiu... :brawo:

No i to w zasadzie koniec tej opowieści...
Ale czy na pewno? :nie: ;)
Dzisiaj wracając z Krakowa do Katowic (A4 bramki zakorkowane) pojechałem sobie przez Olkusz,,, I właśnie w okolicach Olkusza zboczyłem
troszkę z trasy, czego efektem,,, :o (20 minut w lesie wysokim i 15 minut w sosenkach)...
są te oto osobniki: :brawo:

I żeby było trochę kolorowo, to trzasnąłem kilka fotek :fotka: :ok: (ostatnie zdjęcie to typowy krajobraz olkuskich okolic...)

THE END!
Ps.
W Sidzinie od dzisiejszej nocy cały czas leje... ( jako synoptyk obserwuję bacznie pogodę i prognozy ;) ),,, jutro też ma lać... :deszcz: :drink:
Myślę, że na koniec tygodnia będzie "GITARKA"... :ok: :brawo: :jupi:
Czego Życzę sobie i Wam zapaleni grzybiarze!!! :borowik:
Darz grzyb!


Awatar użytkownika

Janu$z
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3288
Rejestracja: wtorek, 6 kwietnia 2010, 17:36
Ulubione grzyby: Mleczaj smaczny
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 1977 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Janu$z » poniedziałek, 5 września 2016, 22:12

Kilka grzybków z ostatnich wędrówek leśnych :)

Fotografowana dziś w deszczu
grzybówka szafranowa - Mycena crocata



A z wcześniejszych wypraw
Lakownica brązowoczarna - Ganoderma carnosum




Ischnoderma benzoinum - smolucha świerkowa



Twardówka anyżkowa Lentinellus cochleatus



żylak trzęsakowaty - Phlebia tremellosa



Ostatnia pozycja ze znakiem zapytania :)
Hohenbuehelia ?



Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Sysunia » środa, 7 września 2016, 08:00

Wojtas, Janu$z, [ref]SlavoYo24[/ref], [ref]poziomka61[/ref], Paweł, :brawo: :brawo: :brawo: za znaleziska i fotki.
Mój wczorajszy wypad po pracy zaowocował następująco:
Na wierzch koszyka trzeba by było, gwoli uczciwości, dorzucić ponad 20 maślaków, które znalazłam z po zrobieniu w/w fotki. Najbardziej ucieszyło mnie znalezienie siedzunia sosnowego. :) Został w lesie. Dla chętnych:
http://www.nagrzyby.pl/galeria/v/users2 ... 6.09.2016/


Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat