Okolice Łodzi

Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Zenit » poniedziałek, 3 października 2016, 19:03

Wojtas pisze:QR_BBPOST Zdjęcia z wystawy :fotka:
to chyba pomyłka >>> http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/1350107-1/P1160449.jpg na zdjęciu chyba hubiak pospolity


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » środa, 5 października 2016, 11:36

Będą te grzyby :?:


Awatar użytkownika

diego
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 91
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 22:47
Lokalizacja: Łódzkie
Pochwalony: 13 razy

Okolice Łodzi

Post autor: diego » środa, 5 października 2016, 18:20

Wojtas pisze:QR_BBPOST Będą te grzyby :?:
Będą :tak:


"Im dzień bardziej gorący - tym burze gwałtowniejsze,
Im kobiety piękniejsze - tym życie z nimi trudniejsze." ;)
Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » sobota, 8 października 2016, 20:53

diego pisze:QR_BBPOST No właśnie pojawiły się takie fajne słoikowe maluszki
Gdzie te podgrzybki :x

:fotka:

Z początku szukałem szlachetnych i ceglasi, szlachetnych kilka trafiłem, ceglasi "0". Postanowiłem poszukać podgrzybków, przeszedłem kawałek lasu, "1" podgrzyb się trafił. Przyszła pora na maślaki, z tymi już było trochę lepiej i w 90% zdrowe :ok: Tak spędziłem 4 godzinki w lesie a teraz to co najlepsze z maślaków, obdzieranie ich ze skóry :(


Awatar użytkownika

diego
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 91
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 22:47
Lokalizacja: Łódzkie
Pochwalony: 13 razy

Okolice Łodzi

Post autor: diego » niedziela, 9 października 2016, 18:22

Wojtas pisze:QR_BBPOST
Gdzie te podgrzybki :x
O tutaj: To efekt niedzielnego popołudniowego spaceru. Grzyby już raczej przebrane po weekendzie bo sporo pozostałości znajdywałem. Obecnie rośnie co prawda niewiele młodych, ale parę się trafiło :)

Wojtas, ładne maślaczki :brawo:


"Im dzień bardziej gorący - tym burze gwałtowniejsze,
Im kobiety piękniejsze - tym życie z nimi trudniejsze." ;)
Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » niedziela, 9 października 2016, 18:41

Wreszcie po miesięcznej przerwie dałem radę wyrwać się do lasu na zwiady, pierwszy raz w tym roku z kumplem. Co roku na jesień jeździmy popazerniczyć w spalskich lasach. Nie było jednak dziś czasu na dalszy wyjazd, więc ruszyliśmy do Grotnik. Nastawialiśmy się głównie na podgrzybki i maślaki, ale uwierzcie, przez 2 godziny we dwójkę nie trafiliśmy na chociażby jednego jadalnego grzyba. Mokro jest dość, miejscami aż chlupie pod butami. Za zimno? Bywały grzybobrania w poprzednich latach, że z rana w lesie był przymrozek, z ust wydobywała się para, dłonie marzły, a kapelusze znajdowanych grzybów były zesztywniałe i pokryte szronem. Może ta sierpniowo-wrześniowa susza sprawiła, że teraz tygodniowy deszcz to za mało? W każdym bądź razie coraz bardziej zrażam się do Grotnik - od 2 lat brak grzybów latem, brak i na jesień. A zwiedziliśmy wysokie lasy sosnowe, młodniki sosnowe, laski brzozowe, mieszane gęstwiny i nic.
Mieliśmy jeszcze 2 godziny, zatem szybka decyzja - ruszamy migiem trochę na południe zobaczyć, co słuchać w borowikowym lesie. Idąc w borowikowe miejsce po drodze mijaliśmy 2 brzozowe zagajniki i ledwo co zacząłem opowiadać, że w tym roku chyba w sierpniu 3 razy z rzędu w tym samym miejscu znajdywałem koźlarze, nagle trafiliśmy na 2 babki i krawca, następnie na kolejne 2 babki i dalej jeszcze 2. Po grotnikowym niewypale ładnie byliśmy w szoku. Trochę nas to podbudowało, tym bardziej, że zaraz po wyjściu na główną drogę w lesie zaraz w rowie znaleźliśmy 3 szlachcice. Dalej niestety było już gorzej. Trafił się jeszcze jakiś maślak żółty i zwyczajny, podgrzybek, zajączek, kania, mały koźlarz dębowy, a nawet kolejne 3 małe prawuski w jednym miejscu, ale wszystko to po sporym nachodzeniu się. Co jakiś czas rzucały się w oczy inne gatunki, więc przynajmniej nie było nudno i było widać, że życie grzybowe jeszcze w jakimś stopniu tętni. Taka pogoda ma się utrzymać kolejny tydzień, więc może w przyszły weekend będzie lepiej, chociaż przydałoby się chociaż trochę cieplejszych nocy i dni.
Oczy cieszyły nieliczne muchomory czerwone, różne czernidłaki i dorodne, kolorowe maślanki.





Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » sobota, 15 października 2016, 19:52

4 godziny w lesie, coś tam rośnie ale szału nie ma. Dominują opieńki, można ich kosić do woli, ja zebrałem trzy małe kępki dla sąsiada. Podgrzybków także sporo rośnie, lecz trzeba pomyśleć które miejscówki odwiedzić. Jeśli ktoś ma miejscówki na czernidłaki, to teraz jest na nie pora :fotka:


Awatar użytkownika

diego
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 91
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 22:47
Lokalizacja: Łódzkie
Pochwalony: 13 razy

Okolice Łodzi

Post autor: diego » sobota, 15 października 2016, 21:54

Skoro rośnie sporo opieniek, to może ktoś mi podszepnąć jakąś miejscówkę niezbyt daleko od Pabianic? ;) Tam gdzie jeżdżę (las pod Tereninem, czy Podstoła) praktycznie ich nie ma, a fajnie by było coś wcisnąć do słoików na zimę...


"Im dzień bardziej gorący - tym burze gwałtowniejsze,
Im kobiety piękniejsze - tym życie z nimi trudniejsze." ;)
Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » sobota, 15 października 2016, 22:45

[ref]diego[/ref], Każda wycinka, która ma kilka latek, obfituje w opieńki, rowy przy ścieżkach i przeorane młode laski. Znam Twoje tereny i to całkiem dobrze, tam są opieńki i będzie ich jeszcze więcej, gdyż ostra wycinka panuje. Dzisiaj odwiedziłem Poleszyn, były opieńki, lecz ich tam nie zbierałem, następnie podjechałem do Jamborka i także były.


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » niedziela, 16 października 2016, 16:34

Wojtas, mimo wszystko zbiór ilościowo dość obfity i kolorowy :ok:
Co to te fioletowe grzybki?
Po wpisaniu w wujka Google "fioletowy grzyb" wyskoczył mi zasłonak fioletowy, lakówka ametystowa i gąsówka fioletowawa - ze względu na zastosowanie i podobieństwo wizualne stawiam na gąsówkę, ale może to jednak coś zupełnie innego?


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » niedziela, 16 października 2016, 16:35

Krakus pisze:QR_BBPOST ze względu na zastosowanie i podobieństwo wizualne stawiam na gąsówkę, ale może to jednak coś zupełnie innego?
:ok:


Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: gonzo » niedziela, 16 października 2016, 16:38

Krakus pisze:QR_BBPOST zasłonak fioletowy, lakówka ametystowa i gąsówka fioletowawa
Zasłonak jest niejadalny, a lakówki zbyt drobne :)
Krakus pisze:QR_BBPOST stawiam na gąsówkę
:ok:


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Krakus » niedziela, 16 października 2016, 21:03

Od środy żyłem myślą o nadchodzącej sobocie i wypadzie do lasu. Uważałem, że przez tydzień grzybnia eksploduje i będę koszami pakował grzyby do samochodu :D I chyba zbyt mocno się nakręciłem, bo przez 8 godzin w 2 lasach uzbierałem takie można powiedzieć pół kosza, a w akcie desperacji, by jednak w tym koszu coś się zapełniło, zbierałem nawet co porządniejsze maślaki sitarze :P
Zatem z kumplem ruszyliśmy najpierw do lasu delikatnie na zachód od Łodzi. Był to las, który po raz pierwszy odwiedziłem latem tego roku i uznałem, że las niesamowicie nudny i jeśli miałbym do niego wrócić, to tylko jesienią na podgrzybkowy wysyp, którego teraz się spodziewaliśmy. Coś tam do kosza trafiało co jakiś czas, ale ogólnie nie było to to, na co liczyliśmy - czasami bardzo długi czas szło się bez żadnego grzyba.

Zatem były podgrzybki.

W mokrej wysokiej trawie i mchu spotkaliśmy sporo koźlarzy. Niektóre napite wodą jak gąbka.
No i trafiliśmy na spore kolonie maślaków sitarzy. Generalnie ich nie zbieram, ale dziś zrobiłem wyjątek i co jędrniejsze wrzucałem do kosza. Kumpel dorwał również jedną sztukę maślaka zwyczajnego.
I to tyle z jadalniaków z tego lasu, o godzinie 12 zameldowaliśmy się przy samochodach. Kumpel musiał wracać do domu, a ja pognałem do borowikowego lasu licząc na dość dobre zbiory, bo w zeszłym tygodniu wyglądało to tak, jakby zbliżał się wysyp. Po pierwszych chwilach spędzonych w tym miejscu las utwierdził mnie w przekonaniu, że faktycznie będzie grubo, bo w moim miejscu zaraz przy drodze znalazłem dwie rodzinki ładnych, pękatych, młodych borowików szlachetnych: 5 i 7 sztuk. Piękny widok i długie rozkoszowanie się robieniem fot, wyciąganiem kolejnych sztuk z ziemi i ich czyszczenie hehe :ok:

Zatem te pierwsze, szybkie zbiory narobiły mi mega apetyt, a jak się później okazało, były to pierwsze i jedyne borowikowe zbiory tego dnia :P
Nieopodal dorwałem jeszcze 3 sztuki podgrzybkowatych, a później długie kilometry spaceru i ani jednego jadalnego na horyzoncie.
Całe szczęście w obu lasach spotykało się różnego rodzaju inne grzybki, które można było pofotografować. Coraz bardziej czerwono zrobiło się dzięki muchomorom.

I ciekawsze z pozostałych spotkanych.





Na koniec niezbyt pokaźny zbiór, ale jest :ok:
Ogólnie jest wilgotno, ale zapewne zbyt duże zimno blokuje większy pojaw grzybków. W kolejny weekend nie ma mnie w Polsce, więc najwcześniej w lesie pojawię się dopiero za równe 2 tygodnie. Patrząc na długoterminową pogodę za te 2 tygodnie to już może być wówczas cud, by cokolwiek znaleźć :(


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: Wojtas » niedziela, 16 października 2016, 23:02

gonzo pisze:QR_BBPOST były to pierwsze i jedyne borowikowe zbiory tego dnia
Tak to czasami bywa w naszych lasach, że pierwszy i ostatni znaleziony borowik to ten sam egzemplarz :( Super baryłki znalazłeś :borowiczki: :beer:


Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Okolice Łodzi

Post autor: gonzo » poniedziałek, 17 października 2016, 17:07

Krakus, ładne zbiory i foto też :) :ok: :borowiczki: eleganckie :brawo: :ok:
Wojtas pisze:QR_BBPOST gonzo pisze:
były to pierwsze i jedyne borowikowe zbiory tego dnia

Tak to czasami bywa w naszych lasach, że pierwszy i ostatni znaleziony borowik to ten sam egzemplarz :( Super baryłki znalazłeś :borowiczki: :beer:
Wojtas, u mnie to ani pierwsze, ani nie jedyne. O co Ci chodzi :D ;)


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat