Trójmiasto i okolice.


CzechuLG
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 8 września 2013, 17:27

Post autor: CzechuLG » niedziela, 24 sierpnia 2014, 07:26

W tym roku już kilka razy byłem [ost raz 2 tyg temu] i na razie cisza.



jrk999
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 18 września 2012, 11:36
Pochwalony: 1 raz

Post autor: jrk999 » sobota, 3 października 2015, 22:34

Na Kaszubach drugi tydzień niezłego wysypu :) . Wypad w okolice Sierakowic - las w którym na ogół nie było zbyt dużych grzybiarskich sukcesów - 4 godziny, 6 km - 40 borowików plus różne maślaki (ok 80) :jupi:


Awatar użytkownika

monikaaleksandra
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 17:03
Ulubione grzyby: trufle
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 5 razy

Trójmiasto i okolice.

Post autor: monikaaleksandra » piątek, 9 września 2016, 08:56

Oj, widzę, że ostatni wpis z poprzedniego roku! :o
No jak Gdańszczanie, siedzicie w domkach? Aż mi się wierzyć nie chce!
sezon rozpoczęłam w sierpniu, zaczęłam jednak od Borów Tucholskich (okolice Tlenia) - było całkiem nieźle, choć zbierałam głównie podgrzybki i koźlaki. Później przeniosłam się w okolice Grzybowa (powiat kościerski), - w sierpniu było jeszcze co nieco,lecz teraz ze smutkiem ogłaszam - NIC NIE MA!!!! Wczoraj podczas trzech godzin łażenia nie znalazłam nic. PO drodze stali ludzie z kurkami, lecz zerwali je chyba o świcie, bo później nie znalazłam nawet jednej.
W lasach jest bardzo sucho - obejrzyjcie prognozy pogody - do końca miesiąca nie ma ani jednego deszczowego dnia. :sun: Czas kończyć sezon :shock: ?
Pozdrawiam Gdańszczan


Pamiętasz? Była jesień...
Awatar użytkownika

monikaaleksandra
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 17:03
Ulubione grzyby: trufle
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 5 razy

Trójmiasto i okolice.

Post autor: monikaaleksandra » wtorek, 27 września 2016, 13:29

I raportu ciąg dalszy. Moje przygody z powiatem kościerskim i kartuskim przez ostatni dni oceniam jako "polowanie na grzyby". Z każdego lasu przynosimy po kilka sztuk. Kolekcjonujemy te grzyby jak klejnoty. Niestety, susza jest ogromna, to, co udało się zbierać - to trochę koźlarzy w lasach mieszanych, zdarzały się piękne czerwone, bez lokatorów. Jakieś rydze na piaskach koło Grzybowa, jeden zdrowy brunatny podgrzybek - mój marynowany ulubieniec. Poranne ptaszki zbierały kurki - to jednak pora nie dla moich córeczek. Ciekawe - dzieci zbierały więcej niż ja - zawsze mówię, że im bliżej ściółki, tym więcej widać :mikroskop: .
Czekamy na 4-5 deszczowych dni i przyzwoite temperatury nocą nad kreską.
Mało grzybiarzy - nie pamiętam aż takiej wrześniowej posuchy - szczyt sezonu grzybiarskiego a u mnie nędzne pięć słoiczków od wakacji i słoik suszu..... :x Szukam przyjaznej braci grzybiarskiej na wspólne wypady- piszcie pw.


Pamiętasz? Była jesień...

Raven91
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2016, 10:03
Imię: Wojtek
Ulubione grzyby: Borowiki
Pochwalił: 1 raz
Pochwalony: 2 razy

Trójmiasto i okolice.

Post autor: Raven91 » niedziela, 2 października 2016, 23:04

Monikaaleksandra - w doborowym towarzystw rad byłbym się kiedyś wybrać, ale póki co odległości nie te (bytuję w Warszawie). Z rodziną będę 15.10.2016 w Zawiatach co do których - rad byłbym się wywiedzieć jak ma się sytuacja z grzybami :)! Planów już raczej nie zmienimy, ale pytanie czy i tam jest posucha, czy też owiane pozytywną aurą miejsce pozwoli mi wreszcie zaspokoić apetyt na porządny zbiór ;)?


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Trójmiasto i okolice.

Post autor: Zenit » niedziela, 2 października 2016, 23:23

Raven91 pisze:QR_BBPOST czy też owiane pozytywną aurą miejsce pozwoli mi wreszcie zaspokoić apetyt na porządny zbiór ?
spokojnie zrobię Ci mapkę gdzie warto się udać i czego szukać :) Pozdrów przy okazji personel ośrodka :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

monikaaleksandra
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 17:03
Ulubione grzyby: trufle
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 5 razy

Trójmiasto i okolice.

Post autor: monikaaleksandra » środa, 5 października 2016, 12:45

Dopóki nie pojawi się "wspólnik w niedoli" ;) raportowania pozwalam sobie na przywłaszczenie nobliwego tytułu Naczelnej Grzybiary Trójmiasta :-) Rejony u nas wręcz wymarzone na wypady - dosłownie "za rogiem" już lasy kaszubskie, godzina w Bory a raportów jak na lekarstwo. Nie musimy biegać po pagórkach i wspinać się po stokach, latem w lasach chodziłam w balerinkach po dywanach z mchu (wiem: żmije).
Na szczęście zaczęło mocno padać - wczoraj z młodszą córką pojechałyśmy do Glincza - miałam nosa, ze są podgrzybki - rzeczywiście kosiłyśmy je równo, głównie w lasach mieszanych. Są już czarne łebki i sporo brunatnych. niestety, 1/3 z lokatorami. lasy równiuteńkie, Malutka śmigała jak zając i zbierała więcej ode mnie. Niestety, zaczęło padać i ewakuowałyśmy się do domu, tym bardziej, że Mała dopiero 1 dzień po chorobie. Przywiozłam piękny kosz podgrzybków, które włożyłam w słoiki. Jutro jadę do Grzybowa (ktoś się dołączy?) w bardziej iglaste lasy.
W Glinczu zatrzęsienie kolczaków obłączastych - można wynosić je z lasu wiadrami. Nie zbierałam, trochę się boję. Najwyżej jutro nazbieram miseczkę i podjadę z nimi do Sanepidu do kontroli.
Wiesiu kochany - jeśli masz informacje oo fajnych miejscówkach na Kaszubach, daj proszę znać - to dopiero mój pierwszy sezon na Pomorzu, chętnie poznałabym też miłych i uczciwych towarzysko grzybiarzy i grzybiary na wspólne wypady. Dysponuję tez samochodem, gdyby ktoś nie był zmotoryzowany.
A u nas dziś niezłe :burza: pól molo w Sopocie urwało.
Pozdrowienia


Pamiętasz? Była jesień...
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Trójmiasto i okolice.

Post autor: Zenit » czwartek, 6 października 2016, 04:28

monikaaleksandra pisze:QR_BBPOST Wiesiu kochany - jeśli masz informacje oo fajnych miejscówkach na Kaszubach, daj proszę znać
Generalnie dookoła Zawiat są super lasy Ravenowi91 mam zrobić mapkę gdzie warto chodzić to i Tobie ją wyśle.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

monikaaleksandra
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 17:03
Ulubione grzyby: trufle
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 5 razy

Trójmiasto i okolice.

Post autor: monikaaleksandra » piątek, 7 października 2016, 08:58

Wiesiu - będę niezmiernie wdzięczna :-) Wybieram się jutro w Bory (okolice Tlenia), ale po wczorajszych "zbiorach" w lasach iglastych w okolicach Grzybowa mocno się waham. Albo ściółka potrzebuje jeszcze deszczu, albo jest zbyt zimno. Zebrałam ilości śladowe. Chciałam jutro zabrać na grzyby dzieci, ale poważnie się zastanawiam czy warto - mokro, zimno i mało raportów z Borów. Jeśli ktoś wie, jak wygląda tam sytuacja, proszę o informację - jeśli grzybów nie ma, nie chciałabym narażać dzieci na wyziębienie bez frajdy z pełnego koszyka.
Pozdrawiam ciepło grzybiarską brać :zpradem:


Pamiętasz? Była jesień...
Awatar użytkownika

monikaaleksandra
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 17:03
Ulubione grzyby: trufle
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 5 razy

Trójmiasto i okolice.

Post autor: monikaaleksandra » sobota, 22 października 2016, 16:06

Sezon uznaję za zakończony, choć wiem, że dla niektórych jest dopiero środek zbiorów! Tym bardziej, że na Kaszubach grzyby są, teraz zaczął się wysyp po deszczach, widać na raportach z grzyby.pl Tydzień temu byłyśmy ostatni raz z córką w tym roku - w Kościerskim Parku Krajobrazowym, tuż pod szczytem Wieżycy mamy swoje podgrzybkowe miejscówki. Niestety, zbierałyśmy stare grzyby, młodych było bardzo mało - w lesie o 10.00 przywitało nas trzy na plusie i w takiej temperaturze trudno o wysyp. Pierwszy raz zbierałam podgrzybki czerwonawe, :jupi: po prostu ciemnobordowe, coś pięknego - w marynacie jednak wyblakły :placze: Teraz od paru dni leje i trochę się ociepliło, więc jest co zbierać :borowiczki: .
Niestety, w poniedziałek miałam bardzo poważną i rozległą operację stopy i w tym sezonie nigdzie już nie ruszę. Życzę grzybiarskiej braci pourywania koszyków i radości z leśnych spacerów. Darz grzyb! :borowik:


Pamiętasz? Była jesień...
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Trójmiasto i okolice.

Post autor: Zenit » niedziela, 23 października 2016, 02:08

[ref]monikaaleksandra[/ref], teraz tylko można życzyć szybkiego powrotu do zdrowia


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

DamianM
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 218
Rejestracja: niedziela, 11 sierpnia 2013, 21:26
Ulubione grzyby: smażone, duszone, marynowane, suszone
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwalił: 36 razy
Pochwalony: 119 razy
Kontakt:

Trójmiasto i okolice.

Post autor: DamianM » czwartek, 13 kwietnia 2017, 19:02

Odświeżam temat :tak:
Czy są tu koszykarze :lol: z Trójmiasta?
Jak tam u was aktualnie ze zbiorami?


Awatar użytkownika

monikaaleksandra
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 17:03
Ulubione grzyby: trufle
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 5 razy

Trójmiasto i okolice.

Post autor: monikaaleksandra » piątek, 18 sierpnia 2017, 12:28

Witajcie w nowym sezonie! :witam:
Wczoraj w mamą, która przyjechała z Krakowa (Czyżyny) - (buziaki dla Wiesia!) wybrałyśmy się w okolice Kościerzyny - dzieci buszowały za jagodami pod Wieżycą, a my z mamą zrobiłyśmy małą przebieżkę - rezultat: :jupi: kobiałka kurek, potem - w okolicy Grzybowa doszły koźlarze, parę podgrzybków, dwa duże rydze i sporo maślaków - niestety - są w większości robaczywe. Starczyło na duży słoik mieszanej marynaty i na sos. Wybieramy się teraz na poszukiwanie borowika wrzosowego - w okolice Wejherowa. Nigdy nie widziałam tego grzyba. Nigdy też nie byłam w tych okolicach. Gdyby ktoś mógł podzielić się jakąś miejscówkę - żeby przynajmniej go zobaczyć, byłabym bardzo wdzięczna :help: . Matka już spać po nocach nie może :pirat: i jest w nastroju bojowo-grzybowym. W okolicach Krakowa bowiem - grzybowa posucha :ups: .
Wiesiu - obiecałeś rok temu mapkę, nic nie doszło....


Pamiętasz? Była jesień...
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Trójmiasto i okolice.

Post autor: Zenit » piątek, 18 sierpnia 2017, 13:52

monikaaleksandra pisze:QR_BBPOST Nigdy nie widziałam tego grzyba. Nigdy też nie byłam w tych okolicach. Gdyby ktoś mógł podzielić się jakąś miejscówkę - żeby przynajmniej go zobaczyć, byłabym bardzo wdzięczna
Wiem że rosną w Stilo niedaleko latarni ale podobno rosną na całym wybrzeżu. W ubiegłym roku w Zawiatach spotkałem też kilka owocników - będę we wrześniu w Zawiatach jak się pojawią dam znać :)
monikaaleksandra pisze:QR_BBPOST Wiesiu - obiecałeś rok temu mapkę, nic nie doszło....
przypomnij mi co miało być na mapce ?


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

monikaaleksandra
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 17:03
Ulubione grzyby: trufle
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwalił: 2 razy
Pochwalony: 5 razy

Trójmiasto i okolice.

Post autor: monikaaleksandra » piątek, 18 sierpnia 2017, 16:18

Słabo znam lasy kaszubskie, więc szukałam miejscówek w okolicach Kartuz i Kościerzyny. Tam zapuszczam się w tygodniu, nawet po pracy, natomiast w stronę Borów (w dół - Tleń, Chojnice) jeżdżę rzadko, więc te okolice trochę mniej mnie interesują. Obiecałeś mi wysłać mapkę z terenami wartymi eksploracji właśnie z tych okolic "kościerskich".


Pamiętasz? Była jesień...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat