Nauczmy się rozpoznawać te grzyby !

Pytania o gatunki grzybów.

O grzyby pytaj w temacie: Pytanie do grzyboznawcy
Regulamin forum
Pytania o grzyby należy zadawać w wątku: Pytanie do grzyboznawcy
Nowe, niepotrzebnie tworzone wątki będą moderowane.
Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » piątek, 1 kwietnia 2016, 18:57

Agnes, to ta pierwsza prawda :mrgreen: -> https://plants.ces.ncsu.edu/plants/all/ ... olybdites/" onclick="window.open(this.href);return false; ;)


Awatar użytkownika

Agnes
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2264
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2014, 20:31
Ulubione grzyby: czerwone :)
Lokalizacja: Rzeszów
Pochwalił: 211 razy
Pochwalony: 1509 razy
Kontakt:

Post autor: Agnes » piątek, 1 kwietnia 2016, 19:08

Pawełku, też się naczytałam :tak: Nicdzie nie ma wzmianki o jakimkolwiek zatruciu śmietrelnym :nie:
I podejrzewam że w tym jednym słowie kryje sie ta 3 odmiana prawdy :mrgreen:


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » piątek, 1 kwietnia 2016, 19:13

Agnes, słabo szukałaś :cry:
Nietypowe objawy muskarynowe zaobserwowano, ale może być spowodowane zanieczyszczeniem pestycydów. Rzadka pacjenta wystąpi krwawienie z przewodu pokarmowego i krwawe biegunki. Dzieci narażonych na odwodnienie i wstrząsu hipowolemicznego. Jest jedno zgłoszenie dziecka, które zmarło w następstwie rozwoju drgawek 17 godzin po spożyciu grzyba. -> http://academic.evergreen.edu/projects/ ... hm/s50.htm" onclick="window.open(this.href);return false;


Awatar użytkownika

hittmanka
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2403
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 09:52
Imię: Zosia
Ulubione grzyby: podgrzybki i prawdziwki... innych jeszcze nie zbieram :(
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 669 razy
Pochwalony: 1081 razy
Kontakt:

Post autor: hittmanka » piątek, 1 kwietnia 2016, 19:16

A ja myślę, że jedyny żart w tym to taki, że ten grzyb jeszcze w polsce nie występuje. Co nie zwalnia od czujności i ostrzega nas przed popadaniem w rutynę. Głupio by było jako pierwsza osoba w naszym kraju trafić na niego :cry:


Żadna inna rzecz nie da Ci tyle wolności, co pasja.
Szczęście, które dostajesz zupełnie za darmo...
Awatar użytkownika

Agnes
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2264
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2014, 20:31
Ulubione grzyby: czerwone :)
Lokalizacja: Rzeszów
Pochwalił: 211 razy
Pochwalony: 1509 razy
Kontakt:

Post autor: Agnes » piątek, 1 kwietnia 2016, 19:18

Patrzcie: a Zenit sobie skacze po forum, a ten wątek z premedytacją omija :mrgreen: I śmieje sie w kułak z naszych dyskusji :lol:


Awatar użytkownika

Włóczykij
Moderator
Moderator
Posty: 2309
Rejestracja: niedziela, 6 kwietnia 2008, 17:36
Imię: Mirosław
Ulubione grzyby: opieńka prawdziwek podgrzybek
Lokalizacja: wodzisław śląski
Pochwalił: 76 razy
Pochwalony: 598 razy

Post autor: Włóczykij » piątek, 1 kwietnia 2016, 19:20

Agnes pisze:Patrzcie: a Zenit sobie skacze po forum, a ten wątek z premedytacją omija :mrgreen: I śmieje sie w kułak z naszych dyskusji :lol:
Takie prawo szefa, :lol:


Ciekawość to pierwszy stopień do znalezienia grzyba.
Awatar użytkownika

hittmanka
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2403
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 09:52
Imię: Zosia
Ulubione grzyby: podgrzybki i prawdziwki... innych jeszcze nie zbieram :(
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 669 razy
Pochwalony: 1081 razy
Kontakt:

Post autor: hittmanka » piątek, 1 kwietnia 2016, 19:21

Agnes masz rację ale jak zwykle żart dobrze przemyślany i nauczyliśmy się nowego gatunku rotfl


Żadna inna rzecz nie da Ci tyle wolności, co pasja.
Szczęście, które dostajesz zupełnie za darmo...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » sobota, 2 kwietnia 2016, 00:23

Drodzy sympatycy portalu NaGrzyby.pl, przypadkowi goście którzy znaleźli się w tym temacie za sprawą wszechobecnego FB – chciałem na początku powiedzieć że ten nius był primaaprilisowym żartem. Należy mi się wytłumaczyć że nie wszystkie zawarte tu informacje są „kłamliwe”.
Inwazyjny borowik wrzosowy faktycznie od kilku lat występuje w Polsce i jego ekspansja ciągle następuje.
Prawdą jest co prawda że gatunek któremu sam osobiście nadałem naszą rodzimą nazwę jako czubajka zieleniejąca istnieje na Ameryce Północnej do tej pory nie znaleziono tego grzyba w Polsce. Zdjęcia pochodzą z Australii do której ten gatunek czubajki zawędrował. Prawdą jest że zaczęto spotykać te grzyby i w Szkocji jak i na Cyprze...
Nie do końca prawdą jest że grzyb ten jest śmiertelnie trujący a tylko trujący powodujący dość dolegliwe problemy gastryczne (choć były notowane pojedyncze zgony w Ameryce Północnej).
To że grzyb ten może w najbliższym czasie dotrzeć do naszych pól i lasów jest całkiem możliwe zwłaszcza że klimat bardzo nam się zmienia...
Myślę że mimo że był to żart primaaprilisowy dobrze przyglądać z większą uwagą na nasze grzybowe kotlety jakimi nazywamy czubajki kanie...
Pozdrawiam i liczę na Waszą czujność – wróg się zbliża za naszymi granicami... i jestem pewny że za kilka lat wtargnie na nasze terytorium.
Pozdrawiam serdecznie.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

hittmanka
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2403
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 09:52
Imię: Zosia
Ulubione grzyby: podgrzybki i prawdziwki... innych jeszcze nie zbieram :(
Lokalizacja: Zabrze
Pochwalił: 669 razy
Pochwalony: 1081 razy
Kontakt:

Post autor: hittmanka » sobota, 2 kwietnia 2016, 05:57

Wiedziałam rotfl


Żadna inna rzecz nie da Ci tyle wolności, co pasja.
Szczęście, które dostajesz zupełnie za darmo...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » sobota, 2 kwietnia 2016, 08:19

hittmanka pisze:Wiedziałam rotfl
i dobrze :) Nie szkodzi dowiedzieć się o grzybie który pewnego dnia wyląduje w jednym z koszyków w Polsce. Może wcześniej jak ktoś go zje sprawdzi czy to nie aby to inwazyjny przybysz z Ameryki Północnej...
Nie wiem czy wielu z Was też jest oburzona tym primaaprilisowym żartem ? Jeśli tak proszę o informację o tym. Mam już jeden wpis na ten temat na FB. Kto ma wgląd na FB to przeczyta.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Post autor: Sysunia » sobota, 2 kwietnia 2016, 08:40

Zenit pisze:Nie wiem czy wielu z Was też jest oburzona tym primaaprilisowym żartem ? Jeśli tak proszę o informację o tym. Mam już jeden wpis na ten temat na FB. Kto ma wgląd na FB to przeczyta.
Jak to dawniej mawiano: "Dobry żart tynfa wart". A ten jest dobry. Sama, pamiętając o dacie, próbowałam go zweryfikować. :tak: Nie mam "fejsa", ale oburzyć mógł się tylko ktoś bez poczucia humoru i dystansu. :)


Awatar użytkownika

Autor tematu
Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » sobota, 2 kwietnia 2016, 08:46

Sysunia pisze:Nie mam "fejsa", ale oburzyć mógł się tylko ktoś bez poczucia humoru i dystansu. :)
może zacytuję jego wypowiedź i moją odpowiedź.

wypowiedź:

Ubiegłoroczny żart z cennikiem był spoko.. Fajny dowcipny i na poziomie, ale w tym roku mam pewne uwagi :

Pamiętasz Kolego adminie , jak kilkanaście miesięcy temu oburzałeś się , że na stronie Polskiego Radia zamieszczono opis śmiertelnie trującego Muchomora Sromotnikowego i zdjęcia innego gatunku ( a może odwrotnie) ? Kipiałeś wtedy świętym oburzeniem. Ja doprowadziłem do tego, że ten artykuł został sprostowany a zdjęcia zamienione. Nie usłyszałem nawet wtedy : " pocałuj mnie w nos " albo " no poprawili .. ale fajnie" . Dziś/wczoraj sam publikujesz szajs na identycznym poziomie , tak samo działający na ludzi. Na tym profilu 90% ludzi, to tacy co się na grzybach znają i "primaaprilisową szutkę" rozpoznali bez mydła , ale pomyśl sobie o tych , którzy nie do końca mają pewność i traktują Ciebie drogi Adminie jak wyrocznie. W ubiegłym roku był wysyp kani takie zdjęcia , tylko z większym nasyceniem czubajki na m.kwadratowy mam i ja i co? i zostawisz tego posta ??? i co i będziesz wkręcał ludzi , którzy już przy stole będą kombinować : " kurcze na 99% kania , ale ten jeden procent niepewności?... Powiem tak .. Żart nędzny, drętwy i nie na poziomie.

To jakby napisać :
" dosypałem ci trucizny do zupy! cieszysz się ??? Nie??? O jejku ale śmieszne .. Nie jesz zupy?... biedulek....czemu ach czemuż nie jesz zupy...?"

jak dla mnie żart poniżej krytyki

Warszawa pozdrawia Kraków.


Moja odpowiedź:

Drogi kolego - zastanawiam się w jaki sposób może szkodzić poznanie zagrożenia które wg mnie na 100% dojdzie do naszych granic? Czy informacja o tym przekazana w ten sposób nie jest tym bardziej cenna że u grzybiarzy wzbudzi większą czujność i zmusi do dogłębnego poznawania wiedzy na temat grzybów? Czy nie lepiej gdy ktoś nie będzie zbierał grzybów z własnej ostrożności niż z pewności że nie poznał tego grzyba. Żart nie zniknie ani z portalu ani z FB bo 24 godzinach podaje informacje że był żartem primaaprilisowym i które informacje były fałszywe. Zdjęcia są autentyczne i przedstawianą gatunek o którym mowa i zostaną w portalowym atlasie. Zapraszam na forum gdzie pewnie wpis na ten temat będzie nieraz informował o zagrożeniu które tak napradę jest bardzo realne...
http://forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?f=14&t=16280.." onclick="window.open(this.href);return false;.
Kraków pozdrawia Warszawę


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Post autor: Sysunia » sobota, 2 kwietnia 2016, 08:49

Zenit pisze: może zacytuję jego wypowiedź i moją odpowiedź.
Jasne!
Przeczytałam i... no cóż. Bez komentarza. Jest taki piękny dzień. :) A odpowiedź jak najbardziej mnie przekonuje. :ok:


Awatar użytkownika

Autor tematu
Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » sobota, 2 kwietnia 2016, 08:58

Sysunia pisze:Bez komentarza.
Trudno nie reagować gdy poważna firma wprowadza w błąd nie jako żart primaaprilisowy myląc jakiś gatunek... i normalne że błąd powinna natychmiast poprawić... Co innego gdy mamy 1 kwietnia i podawana jest informacja nie w 100% prawdziwa... bo nie byłaby żartem.
Ważne że ta informacja nie szkodzi a pomaga...


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Nadir
Administrator
Administrator
Posty: 17926
Rejestracja: wtorek, 5 października 2010, 23:55
Imię: Piotr
Ulubione grzyby: co roku inne
Lokalizacja: Chełm
Pochwalił: 14106 razy
Pochwalony: 3136 razy

Post autor: Nadir » sobota, 2 kwietnia 2016, 17:58

Zenit pisze:Trudno nie reagować gdy poważna firma wprowadza w błąd nie jako żart primaaprilisowy myląc jakiś gatunek... i normalne że błąd powinna natychmiast poprawić... Co innego gdy mamy 1 kwietnia i podawana jest informacja nie w 100% prawdziwa... bo nie byłaby żartem.
Ważne że ta informacja nie szkodzi a pomaga...
Co można więcej zrobić oprócz tego, że podpisać się pod tymi słowami... :) :ok:

Jeżeli ktoś nie rozróżnia dwóch zupełnie różnych sytuacji: jednej, w której ktoś wprowadza czytelników w błąd w taki sposób, że usypia ich czujność oraz drugiej, w której jest dokładnie odwrotnie (wzmożenie czujności tam gdzie nie jest konieczna), to co tu więcej komentować? :)
Bardzo dobrze, że się ten pan oburzył! Tylko że nie na tego co trzeba... :)


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat