JESIEŃ 2013

Wraz z mapą pogody

Darek29
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3115
Rejestracja: wtorek, 13 września 2011, 00:09
Ulubione grzyby: duże i twarde
Lokalizacja: Pustynia Wlkp.
Pochwalony: 279 razy

Post autor: Darek29 » niedziela, 20 października 2013, 05:47

Zenit pisze:Nie spotkałeś czasami grupę borowików które rosły i były wśród nich np takie małe co były zaczerwione nie wyrośnięte ? a inne duże i zdrowe.
No właśnie nie przypominam sobie za bardzo żebym sie z taką sytuacją spotykał. Chociaż w tym roku ze względu na susze borowiki w grupie spotykałem bardzo rzadko, a z poprzednich lat to mogło, choć nie musiało, gdzieś z pamięci ulecieć.
Zenit pisze:Jeśli wzrok ludzki miałby powodować przestawanie rośniecie jak raz tylko borowików to byłoby to bardzo dziwne...
Oczywiście, że byłoby to dziwne. Ale na tym świecie, również w świecie grzybów jest troche dziwnych zadziwiających rzeczy. Jak na przykład prawdziwki rosnące do góry nogami (kapelusz w ziemi, trzon wystający ponad ziemie), przed rokiem spotkałem takiego ja, a w tym roku Kombiii. Też bardzo dziwna rzecz, a jednak sie zdarza.

I od chwili kiedy tak dziwnego prawdziwka spotkałem staram sie mieć otwarty umysł, otwarty na różne zadziwiające możliwości i nie wykluczać żadnej opcji bo świat grzybów nie przestaje mnie zadziwiać. Może dlatego jest taki fascynujący :)


Jestem wesoły Romek mam na pustyni domek, a na niej całkiem pusty las powtarzam jeszcze raz, jestem wesoły Romek mam na pustyni domek...
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » niedziela, 20 października 2013, 10:10

Darek29 pisze:Oczywiście, że byłoby to dziwne. Ale na tym świecie, również w świecie grzybów jest troche dziwnych zadziwiających rzeczy.
w takim razie sądzisz że te zdjęcia robił robot bez oczu lub satelita szpiegowski :) Te zdjęcia robił człowiek Obrazek Obrazek nie chce mi się szukać ale prezentowaliśmy tu linkę - filmik z yutuba gdzie ktoś filmował rosnącego borowika i na końcu go zrywa... to też było fałszerstwo ? Dyskusja na ten temat przypomina mi trochę pewną komisję sejmową która dyskutuje bez sensu chcąc opierać się na jakichś bzdurach. Podobnie jak ten szef PAN-u uważam że dalsza dyskusja nie ma sensu. Trudno przeciwstawiać fakty przeciw wymyślonym "bzdurom"
Darek29 pisze: Jak na przykład prawdziwki rosnące do góry nogami (kapelusz w ziemi, trzon wystający ponad ziemie), przed rokiem spotkałem takiego ja, a w tym roku Kombiii.
cóż w tym dziwnego a nie dziwi Cię zmiana ułożenia grzybów grzybów rosnących na drzewach ? - jest taki temat na forum przyglądnij się że grzyby rosną zawsze we właściwym kierunku (wszystko zależy jak kłoda leży)

no dobra znalazłem ten filmik >>> jak nie oglądałeś to oglądnij >>> http://www.wykop.pl/link/473289/rosnace ... -2-minuty/" onclick="window.open(this.href);return false; i nie szukaj sensacji tam gdzie jej nie ma :) wierz w to co realne nie szukaj dziury w całym i bądź optymistycznie postawiony do otaczającego świata nie musimy w nim nic poprawiać no chyba że coś sami zepsujemy.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

Darek29
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3115
Rejestracja: wtorek, 13 września 2011, 00:09
Ulubione grzyby: duże i twarde
Lokalizacja: Pustynia Wlkp.
Pochwalony: 279 razy

Post autor: Darek29 » niedziela, 20 października 2013, 12:19

Zenit pisze:w takim razie sądzisz że te zdjęcia robił robot bez oczu lub satelita szpiegowski :) Te zdjęcia robił człowiek
A czy ja coś takiego napisałem? Nie. Wiem o tych zdjęciach. Jeśli odczytałeś moje słowa w ten sposób że poddaje w wątpliwość to co napisałeś to źle odczytałeś. I tyle. Cóż, zdarza sie. Nie poddawałem w wątpliwość tego co napisałeś. I nie wiem skąd ten pomysł, bo w sprawach grzybów jeszcze nigdy nie poddałem w wątpliwość tego co pisałeś, bo przecież to Ty jesteś grzyboznawcą i znakomicie sie na grzybach znasz dlatego nigdy Twoich słów w kwestii grzybów nie podważam. To tak jakby uczeń szkoły średniej miał podważać zdanie profesora Uniwersytetu, no daj spokój :lol: Jestem tu po to, by uczyć sie od lepszych a nie podważać słowa tych których doświadczenie i wiedza w temacie grzybów jest dużo bogatsza. Tak więc pisząc te słowa:
Darek29 pisze:Oczywiście, że byłoby to dziwne. Ale na tym świecie, również w świecie grzybów jest troche dziwnych zadziwiających rzeczy.
absolutnie nie podważałem tego co napisałeś a próbowałem wytłumaczyć dlaczego zacząłem dawać wiare tej teorii.

Tym bardziej, że ja już przed rokiem w tamtej relacji o tym pisałem i nikt sie wówczas nie sprzeciwiał, nie wyprowadzał z błędu, żaden grzyboznawca a jest ich tutaj wielu w ogóle nie zareagował. To trudno sie potem dziwić, że ktoś tyle czasu tkwi w błędzie, jeśli żaden grzyboznawca tego nie prostuje. Gdyby wówczas jakiś grzyboznawca odrazu sprostował, że z tą teorią przedstawianą przez część grzybiarzy to bzdura, byłoby inaczej. Szkoda, że dzieje sie to dopiero po roku. Choć jak to mówią lepiej późno niż wcale.


Jestem wesoły Romek mam na pustyni domek, a na niej całkiem pusty las powtarzam jeszcze raz, jestem wesoły Romek mam na pustyni domek...
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » niedziela, 20 października 2013, 12:43

Darek29 pisze:Tym bardziej, że ja już przed rokiem w tamtej relacji o tym pisałem i nikt się wówczas nie sprzeciwiał, nie wyprowadzał z błędu,
pewnie tego nie czytałem...


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

Darek29
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3115
Rejestracja: wtorek, 13 września 2011, 00:09
Ulubione grzyby: duże i twarde
Lokalizacja: Pustynia Wlkp.
Pochwalony: 279 razy

Post autor: Darek29 » niedziela, 20 października 2013, 12:52

Zenit pisze:pewnie tego nie czytałem...
Możliwe. Ty dużo jeździsz za grzybami po kraju to może akurat Cie nie było. Ale są też tutaj inni grzyboznawcy prócz Ciebie, może bez licencji ale też z bogatą wiedzą, więc skoro nikt nie zareagował, nie oponował to uznałem że widocznie też uważają że coś w tej teorii jest.

Wracając do właściwego tematu.. Staszek co tam pokazują Twoje mapki? Popada coś na zachodzie tej nocy? :?


Jestem wesoły Romek mam na pustyni domek, a na niej całkiem pusty las powtarzam jeszcze raz, jestem wesoły Romek mam na pustyni domek...
Awatar użytkownika

staszek
Hubiak
Hubiak
Posty: 346
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 14:51
Ulubione grzyby: Borowik,podgrzybek,kurka
Lokalizacja: Środa Śląska, Legnica
Pochwalił: 50 razy
Pochwalony: 134 razy

Post autor: staszek » niedziela, 20 października 2013, 19:03

Darek29 pisze:Wracając do właściwego tematu.. Staszek co tam pokazują Twoje mapki? Popada coś na zachodzie tej nocy?
U mnie ? hm, cienko to widzę, a u Ciebie pokropić coś może, napewno czeka Cię noc cieplutka- plusowa dwucyfrówka .
Jeżeli chodzi o deszcz to lepszą nieco szansę masz jutro ! może w 1 cześci dnia Macocha nawilży waszą pustynię ale sluchaj Darek; nieczego Wielkiego
to się nie spodziewaj. Tak na chybił- trafił 3-5 mm. :D maksymalnie jutro za dzień, jeżeli idzie o tą noc to raczej" mniej niż więcej".

I jeszcze krótko o Kraju bo mam ostatnio dłuższą przerwę w sprawach prognoz. ;) Kurczę, od miesiąca piszę znacznie więcej o grzybach niż o pogodzie
a przez te moje młode prawdziwki rozkręciłem widzę intensywną dyskusję. :lol: :o

No to tak;
21-10-PONIEDZIAŁEK Pogoda lepsza na południu , gorsza na pólnocy( dla niektórych gorsza- znaczy lepsza) :)
szykuje się spora porcja deszczu na Północy kraju.
Deszcz intensywny: poniedzialek w dzień: Pomorskie- Kuj.Pomorskie- Warmia-Mazury - Północ Mazowsza. W tych regionach suma- dwucyfrowa " na bank!!"
deszcz również w częsci północnej zwłaszcza Wielkopolski , na pomorzu Zachodnim.

W częsci Południowej suchy poniedziałek, tam można iść do lasu nawet na cały dzień :roll: :)

22-23- pazdziernik- sucha pogoda, nie powinno padać.

TEMPERATURY: Wysokie jak na póżny pażdziernik, ciepłe noce pozostaną długo :)
Najcieplejsze nocki w częsci zachodniej i południowej- 10, 12 st.

PONIEDZIAŁEK; ciepły na południu 18-20 *
mniej ciepły na północy pod gęstymi chmurami 12-13 *

WTOREK bardzo ciepły w woj: Dolnośląskim- Wielkopolskim-Lubuskim- Opolskim- Śląskim- Małopolskim- Podkarpackim ;19-22*C

ŚRODA wszędzie ciepła a Podkarpacie to i może zaszaleć do 24 *C :o

Wygląda na to ze ta 3 dekada będzie naprawdę ciepła i ładna.

( niektóre modele dają możliwość nawet wystąpienia słabych burz miejscami w częsci zachodniej ale wydaje mi się ze nic z tego nie będzie.
Taka burza dziś miała miejsce niedaleko granicy z Czechami)



Darek29
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3115
Rejestracja: wtorek, 13 września 2011, 00:09
Ulubione grzyby: duże i twarde
Lokalizacja: Pustynia Wlkp.
Pochwalony: 279 razy

Post autor: Darek29 » niedziela, 20 października 2013, 22:25

staszek pisze:a u Ciebie pokropić coś może, napewno czeka Cię noc cieplutka- plusowa dwucyfrówka .
Dzięki za odzew i prognozy dla mojej pustyni :beer:
staszek pisze:( niektóre modele dają możliwość nawet wystąpienia słabych burz miejscami w częsci zachodniej ale wydaje mi się ze nic z tego nie będzie.
Taka burza dziś miała miejsce niedaleko granicy z Czechami)
Taka burza pojawiła sie właśnie w moich okolicach. Ale co mi z tego skoro wędrując na Piłe zanikła i przeniosła sie bardziej na południe przechodząc ostatecznie kilkanaście km na południe od mojego miasta, gdzieś w okolicach skrzyżowania rzeki Gwdy z Notecią. Tam to przeszła nawet cała linia burz, łącznie trwały one ok.30 minut i padało bardzo intensywnie. Musiało tam z 15-20 mm deszczu spaść.

U mnie zaś tylko troche pogrzmiało i pokropiło. Łącznie 1,6 mm deszczu. Tak czułem że macocha puściła tylko zasłone dymną a teraz znów będzie zapominać o mojej pustyni :(

Tak więc chyba niestety miałeś racje pisząc:
staszek pisze:a u Ciebie pokropić coś może, maksymalnie jutro za dzień, jeżeli idzie o tą noc to raczej" mniej niż więcej".
Wygląda na to, że w nocy faktycznie niewiele deszczu spadnie. Co prawda mojapogoda.com zapowiada że między 24 a 6 powinno spaść 4 mm, ale na te chwile jakoś tego nie widze... Owszem, na południe od Piły między Gorzowem a Poznaniem wędruje strefa solidnych opadów, ale wędruje ona bardziej na wschód w kierunku Poznania aniżeli na północ, więc wątpliwe by do mnie dotarła.
staszek pisze:Jeżeli chodzi o deszcz to lepszą nieco szansę masz jutro ! może w 1 cześci dnia Macocha nawilży waszą pustynię
Twoje prognozy pokrywają sie mniej więcej z portalem twojapogoda.com, który prognozuje 2 mm deszczu w nocy i 3 mm w dzień dla Piły.
staszek pisze:U mnie ? hm, cienko to widzę
Na radarach widać, że troche chyba u Ciebie popadało. Choć faktycznie szału to raczej nie będzie.
staszek pisze:nieczego Wielkiego
to się nie spodziewaj.
No niczego wielkiego sie nie spodziewam. Jeszcze kilka dni temu spodziewałem sie czegoś więcej, ale patrząc na tak beznadziejny rozwój sytuacji gdzie prognozy są tylko coraz gorsze to byłbym zadowolony gdyby chociaż te 5 mm spadło :roll: :cry:
staszek pisze:Tak na chybił- trafił 3-5 mm.
Obyś zatem chybił w trójke, a trafił w piątke :mrgreen: :ok:


Jestem wesoły Romek mam na pustyni domek, a na niej całkiem pusty las powtarzam jeszcze raz, jestem wesoły Romek mam na pustyni domek...
Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Post autor: Paweł » niedziela, 20 października 2013, 22:58

U mnie od godziny pada deszczyk :) grzmiało od strony południowej i gdzieś na południe powędrowało ;) jest ciepło :ok:


Awatar użytkownika

Autor tematu
Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

Post autor: Bobik » poniedziałek, 21 października 2013, 08:37

Jordanów - złotego października ciąg dalszy: temperatura w nocy +10,5*C, ciśnienie trochę spadło do 1009 hPa, słonecznie, zachmurzenie minimalnie, wiatr z S-SW. Wczoraj dobiło nam do +18,6*C i kto to wie, ile będzie dzisiaj ??


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Spike
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 15 września 2013, 22:37
Ulubione grzyby: wszystkie
Pochwalony: 33 razy

Post autor: Spike » poniedziałek, 21 października 2013, 09:12

na południu - susza i co gorsza, lasy schną .....drzewa



Dorka
Grzybeczek
Grzybeczek
Posty: 122
Rejestracja: środa, 16 października 2013, 07:15
Pochwalony: 78 razy

Post autor: Dorka » poniedziałek, 21 października 2013, 09:49

Warmia grzybowa, od tygodnia zbieram podgrzybki i opieńki:
Obrazek



Darek29
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3115
Rejestracja: wtorek, 13 września 2011, 00:09
Ulubione grzyby: duże i twarde
Lokalizacja: Pustynia Wlkp.
Pochwalony: 279 razy

Post autor: Darek29 » poniedziałek, 21 października 2013, 10:08

staszek pisze:Tak na chybił- trafił 3-5 mm.
Nawet do 3 mm daleko :placze:

Nocą już tylko symbolicznie pokropiło 0,1 mm. Kpina. Razem 1,7 mm za dobe. Te poranne opady o których mówiłeś przeszły dość daleko na północ od mojej pustyni, nawet o nas nie zahaczyły :cry: Wstyd i hańba dla macochy. A niby miało być 5 mm. Niemal wszystkie portale pogodowe tak prognozowały. Nie wiem czy macocha tak w ostatniej chwili w kulki z nami poleciała czy te portale w tak krótkim okresie sumy opadów przewidzieć nie potrafią? :?

Tak czy siak... Na północy, na Wybrzeżu (zwłaszcza Gdańskim) tak jak zapowiadałeś Staszek leje w tej chwili jak z cebra. U mnie oczywiście ani kropli. I tak to właśnie jest, raz szczęśliwym wybrańcem macochy jest południe Polski, raz północ a moja biedna pustynia nigdy, wręcz przeciwnie zawsze jest przez nią pomijana :(

Po tylu miesiącach suszy gdzie moja pustynia przez calutkie lato i wrzesień była jednym z najsuchszych miejsc w kraju macocha choć raz, tzn. choć przez jeden miesiąc, powinna nadrabiać nam z opadami. Ale gdzie tam, dalej ma moją nieszczęsną pustynie w nosie :x Ten sezon od początku do końca jest ekstremalnie suchy w moich okolicach. Trafiła mi sie straszliwa kumulacja chamstwa macochy :roll:


Jestem wesoły Romek mam na pustyni domek, a na niej całkiem pusty las powtarzam jeszcze raz, jestem wesoły Romek mam na pustyni domek...
Awatar użytkownika

staszek
Hubiak
Hubiak
Posty: 346
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 14:51
Ulubione grzyby: Borowik,podgrzybek,kurka
Lokalizacja: Środa Śląska, Legnica
Pochwalił: 50 razy
Pochwalony: 134 razy

Post autor: staszek » niedziela, 27 października 2013, 13:09

Na Dolnym Śląsku ostatnia niedziela pazdziernika ciepła i sucha. Przed południem zachmurzenie duże ale bez opadu
obecnie się rozpogodzilo, więcej słońca i mamy już 8-smy z rzędu ciepły dzień z temperaturami na poziomie ok. 20 stopni.

To był naprawdę bardzo ciepły tydzień, 4-krotnie zanotowane zostały temperatury powyzej 20-stki, trwa to już od 20-10 :)

W dniu dzisiejszym mija dokładnie równo rok od poważnego zimowego incydentu jesienią 2012 r. Rok temu 27-10 w wielu regionach spadł śnieg a z północy napłynęło zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Powstała pokrywa śnieżna oraz lodowa, wystąpiły miejscami problemy z prądem. U mnie spadlo 5 cm. śniegu i leżał do 28-10 a termometry pokazały w ciągu dnia 0 *C :o Po kilku dniach wróciła ciepła jesień.


Awatar użytkownika

Autor tematu
Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

Post autor: Bobik » poniedziałek, 28 października 2013, 07:26

Jordanów - czwarty dzień wieje halny - temperatury dzienne +20...+24*C, ciśnienie niskie, temperatury nocne +10...+11*C.


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Darek29
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3115
Rejestracja: wtorek, 13 września 2011, 00:09
Ulubione grzyby: duże i twarde
Lokalizacja: Pustynia Wlkp.
Pochwalony: 279 razy

Post autor: Darek29 » poniedziałek, 28 października 2013, 09:37

staszek pisze:obecnie się rozpogodzilo, więcej słońca i mamy już 8-smy z rzędu ciepły dzień z temperaturami na poziomie ok. 20 stopni.

To był naprawdę bardzo ciepły tydzień, 4-krotnie zanotowane zostały temperatury powyzej 20-stki, trwa to już od 20-10
U mnie też cieplutko. Temperatura dzień w dzień waha sie od 15 do 20 stopni :shock: Bardzo ciepło jak na październik. Ale co z tego skoro deszczu niewiele :(
staszek pisze:W dniu dzisiejszym mija dokładnie równo rok od poważnego zimowego incydentu jesienią 2012 r. Rok temu 27-10 w wielu regionach spadł śnieg a z północy napłynęło zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Powstała pokrywa śnieżna oraz lodowa, wystąpiły miejscami problemy z prądem. U mnie spadlo 5 cm. śniegu i leżał do 28-10 a termometry pokazały w ciągu dnia 0 *C
:o A widzisz, Ty sobie takie rzeczy zapisujesz i pamiętasz. Możesz potem sobie porównać jak to było tego dnia przed rokiem, a jak jest w tym roku. Bardzo to przydatne :)

U mnie wczoraj troche popadało. Do południa spadło 3,3 mm deszczu, a wieczorem 1,2. Razem 4,5 mm. Niewiele ale zawsze coś. Tak czy siak jest to jednak kolejny już piąty z rzędu (od czerwca do października) suchy miesiąc na mojej pustyni :cry:


Jestem wesoły Romek mam na pustyni domek, a na niej całkiem pusty las powtarzam jeszcze raz, jestem wesoły Romek mam na pustyni domek...
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat