Opis i fotografie grzybów - jak to robić?


Autor tematu
szpilberg

Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: szpilberg » czwartek, 10 marca 2005, 20:36

Do podjęcia tego wątku skłoniły mnie częste w postach narzekania typu "...gdyby było widac spód, to łatwo można by określić gatunek." "Ten brązowy kolor powinien być bardziej szary, to wtedy to na pewno borowik szatański :twisted: " itp itd. Dlatego myślę, że warto wymienić zarówno doświadczenia klubowych mistrzów fotografi, jak i oczekiwania dotyczące sposobu ujęć grzybów, ustalenia kolorystyki, obróbki komputerowej i inne detale. Jesteśmy przed sezonem, więc może się to przydać, a na pewno przyczyni się do podniesienia poziomu naszych fotek.
Druga sprawa to kwestia opisu spotkanych grzybów. Czy istnieją tutaj jakieś standardy stosowane przez zawodowców? W którymś z kluczy spotkałem się z określaniem barw wg Pantone, co było/jest obowiązujące np. w poligrafii.



Autor tematu
ząbek

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: ząbek » czwartek, 10 marca 2005, 23:05

O kurcze ! Dobrześ Tadek trafił. Ja wiem że praktyka czyni mistrza, do tego dodajmy znajomość własnego aparatu itp. Ale z chęcią posłucham co inni mają do powiedzenia. Liczę tu zwłaszcza na tych co mają już niezłe doświadczenia z tym związane.



wacław
Grzyb prosty
Grzyb prosty
Posty: 186
Rejestracja: czwartek, 11 sierpnia 2005, 07:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: wacław » piątek, 11 marca 2005, 10:04

Dobry pomysł , na naukę nigdy nie jestza późno


wacław nr.105 na liście członków klubu.
Awatar użytkownika

Elma
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1034
Rejestracja: wtorek, 26 października 2004, 20:01
Ulubione grzyby: Borowiczki, maślaczki, podgrzybki, kurki, rydze i .... cała reszta!
Pochwalony: 1 raz

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: Elma » piątek, 11 marca 2005, 10:58

Pierwszą rzeczą jaką się nauczyłam dzięki klubowym mistrzom fotografii, to fakt, że nie można używać lampy przy robieniu zdjęć nie tylko grzybów ale i innych przyrodniczych obiektów. Błysk flesza skutecznie zmienia barwy i zaciemnia tło. Lepiej jest wzmocnić oświetlenie jakimś "ekranem" - kawałkiem folii lub zwykła białą kartką papieru.
Może ktoś coś szerzej jeszcze napisze na ten temat

:arrow:


Elmira Brzozowska

Miłość jest jak nasionko leśne, z wiatrem szybko leci, ale gdy drzewem w sercu wyrośnie, to tylko chyba razem z sercem wyrwać je można /H. Sienkiewicz, Potop/
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: Zenit » piątek, 11 marca 2005, 17:13

Przepraszam że jakoś nie włączam się obecnie do tematów na forum (związane z organizacją zebrania stowarzyszenia) ale obiecuję po niedzieli dać parę moich rad w/w sprawie. Poprę to tez zdjęciami (będziemy omawiać błędy i zalety danego zdjęcia)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Elma
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1034
Rejestracja: wtorek, 26 października 2004, 20:01
Ulubione grzyby: Borowiczki, maślaczki, podgrzybki, kurki, rydze i .... cała reszta!
Pochwalony: 1 raz

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: Elma » piątek, 11 marca 2005, 21:08

OK. Zenit, poczekamy!

Obrazek


Elmira Brzozowska

Miłość jest jak nasionko leśne, z wiatrem szybko leci, ale gdy drzewem w sercu wyrośnie, to tylko chyba razem z sercem wyrwać je można /H. Sienkiewicz, Potop/

Marta
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1372
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 14 razy

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: Marta » piątek, 11 marca 2005, 23:08

Też liczę na jakieś wskazówki dotyczące robienia zdjęć. Może spowodują one to, że wreszcie usiądę i "rozgryzę dogłębnie" mój aparat. :D



Autor tematu
~szpilberg

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: ~szpilberg » piątek, 11 marca 2005, 23:32

OK! Skoro Prezes jest zajęty to trzeba zacząć chwilowo bez niego. Powymądrzam się troszkę.8O . Fotografie grzybowe na podstawie obserwacji w internecie mozna podzielić na klika grup
1. Grzybiarze grzybobiorą , a grzybów nie widać - konieczny komentarz do zdjęcia w stylu "to my w dobrych humorach".
2. MY i nasze grzyby. Grupa osób i jakieś niewiarygodne ilości jadalniaków.
3.JA i MÓJ GRZYB. Na ogół w wyciągniętej w stronę aparatu ręce jakiś potwór-prawdziw
4. KUPA GRZYBÓW. Łączka marzenie grzybiarza 156 kań lub 4 pokolenia podgrzybów, z czego co najmniej 3 ośrednicy 50 cm na oko.
5. JEDEN GRZYB OKAZ - na ogół faktycznie miss piękności wśród pobratymców.
Teraz zaczyna się fotografia naukowa
6. Opisowa, wzorcowa fotografia gatunku - o to nam chodzi.
7. RZADKOŚCI. Domena Zenita , Patricka i innych guru ( przepraszam pozostałych, jeszcze nie znam Was dobrze). Majsterszyk, do którego my- biedne robaczki - dążymy.
Do każdego rodzju twórczości potrzebny jest inny sprzę. Proponuję - określcie , jakie macie aparaty. nie chodzi o konkretną markę, lecz o to, czy są to cyfrówki, czy lustrzanki , czy może "samopały". To troszeczkę ustawi naszą dyskusję.
Pozdrowienia z okazji zjazdu
PS Zenit, potwierdź, czy moje maile 2szt. doszły do Ciebie. :lol:


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: Zenit » piątek, 11 marca 2005, 23:43

szpilberg - zdjęcia doszły ale są bardzo małe czy nie masz większego rozmiaru takie 700 pix - czekam ciągle na Twoje zdjęcie przedstawiające Twoją osobę w wątku poznajmy się... Dziękuje za pozdrowienia :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

Autor tematu
ząbek

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: ząbek » sobota, 12 marca 2005, 00:06

Szpilberg - mówisz masz- tak w skrócie to mam tzw. cyfrówkę, a tak przy okazji to do niedawna byłem szczęśliwym posiadaczem lustrzanki o nazwie "zenit" ( skąd u licha znam to hasło ???:mrgreen: ) I musze przyznać że tym aparatem robiło mi się zdjęcia wspaniale. Niejednokrotnie jakość zdjęć była lepsza od tzw. cyfrówek. Niestety mój kochany aparacik nie przeżył spotkania z górską skałą i do tej pory mam żal do Tatr,że mi zabrały "zenita". buuuuu



Marta
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1372
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2005, 19:26
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 14 razy

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: Marta » sobota, 12 marca 2005, 00:40

Szpilberg, już Cię lubię za poczucie humoru ! :D Mam ci ja cyfrówkę i wielki z nią problem.Aparat ten stwarza nieograniczone możliwości ( + gadżety do niej i różne programy komputerowe ), brakuje tylko u niej wodotrysku :mrgreen: Troszeczkę wiadomości z zakresu robienia zdjęć "liznęłam". Na ogół jednak panikuję jak chcę zrobić dobre zdjęcie i ustawiam wszystkie funkcje na automat.Chętnie jednak podzielę się swoimi doświadczeniami :) ( oczywiście typowo amatorskimi)



asza
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 936
Rejestracja: poniedziałek, 25 października 2004, 14:25
Pochwalony: 25 razy

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: asza » sobota, 12 marca 2005, 01:47

Mam lustrzankę i cyfrówkę , obydwie firmy Minolta , obydwie mogą być automatami jak i aparatami , w których każdy parametr należy ustawić :lol: W ostatnim czasie robię zdjęcia tylko na aparacie cyfrowym z prostej przyczyny , ze zrobionych setek zdjęć można trafić jedno-WŁAŚNIE TO:!: Chętnie wysłucham waszych rad w tym temacie , bo sprzęt jest odpowiedni , tylko operator powinien się podszkolić:lol:
Jeszcze jedno , jakość zdjęć analogowych jest "o niebo" lepsza od cyfrowych:roll:
[sub]Post był edytowany przez autora dnia 12-03-2005 o godzinie 00:49[/sub]



Autor tematu
szpilberg

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: szpilberg » sobota, 12 marca 2005, 10:10

Oki i po kolei
Zenit -moje zdjątka są 1400/1000 pixów . Tak mi pokazuje nawet debilny Paint. Ale zrobię próby. Popatrz. po to ta dyskusja - trzeba ustalić procedury. U mnie dobry format , u Ciebie małe.
Ząbek - żałuj i kup sobie na jarmarku następnego Zenita. Poważnie. Ale tylko takiego z gwintem M42, a nie bagnetem. To jakies 200-300 PLN Jest do tego masa dodatków, bo to jest kompatybilne z DDR-owską Prakticą. Ja robię właśnie takim sprzętem - mimo upływu lat i zmiany systemu władzy i kapitału.
MARTO! Zdjęcia w pkt1-4 w moim podziale spokojnie można robić nawet "głupim Jasiem" - wszystko zależy od kadru. Reszta podlega dyskusji, i tutaj niech się wypowiedzą znawcy od dodatków do cyfraków.
ASZA. Jak napiszę, że potwierdezam Twoje ostatnie zdanie, to posiadacze cyfrówek za 2,3,4, ty.s dadz ą mi po mordzie. ALE MASZ RACJĘ.
1 REGUŁA SZPILBERGA
NAJGORSZA LUSTRZANKA JEST LEPSZA OD NAJLEPSZEJ CYFRÓWKI
I teraz mnie bijcie:mrgreen:


Awatar użytkownika

Elma
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1034
Rejestracja: wtorek, 26 października 2004, 20:01
Ulubione grzyby: Borowiczki, maślaczki, podgrzybki, kurki, rydze i .... cała reszta!
Pochwalony: 1 raz

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: Elma » sobota, 12 marca 2005, 12:06

Szpilberg - nie będę Cię bić.
:lol:
Ja też mam dwa aparaty, lustrzankę i cyfrówkę - oba Olimpusy. Z obu jestem zadowolona - chodzi tylko o to co czym robię.
Ale czekam na wszystkie dobre rady, człowiek uczy się całe życie ...

Obrazek


Elmira Brzozowska

Miłość jest jak nasionko leśne, z wiatrem szybko leci, ale gdy drzewem w sercu wyrośnie, to tylko chyba razem z sercem wyrwać je można /H. Sienkiewicz, Potop/

Autor tematu
szpilberg

Re: Opis i fotografie grzybów - jak to robić?

Post autor: szpilberg » sobota, 12 marca 2005, 15:43

2 REGUŁA SZPILBERGA
RÓB ZDJĘCIA TYLKO PRZY DOBRYM OŚWIETLENIU ALBO WCALE
WYJĄTEK OD 2 REGUŁY
JEŚLI GATUNEK RZADKI RÓB ZDJĘCIA ZAWSZE

A teraz temat do dyskusji.
Niekiedy chcę zrobic dobre , naukowe zdjęcie grzyba np. borowika grubotrzonowego. Jest to grzyb niejadalny, więc go nie wsadzę do koszyka. Pytanie moralne: Czy dla dobrej fotki mam go wyrwać, pokazując kapelusz od spodu , siatkę na traonie itp. i potem zostawić( niejadalny). Co o tym sądzicię?


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat