Suszone podgrzybki gniją.


Autor tematu
Danq
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 3
Rejestracja: środa, 27 września 2017, 16:14
Ulubione grzyby: Podgrzybki, prawdziwki
Pochwalił: 1 raz

Suszone podgrzybki gniją.

Post autor: Danq » środa, 27 września 2017, 16:26

Witam.
W końcu się zarejestrowałem bo nie mogę przeboleć jakiegoś fatum w tym roku. Grzybów uzbierałem we wrześniu ponad 3 wiadra, z czego przynajmniej wiadro podgrzybków poszło do ususzenia i przechowania np. na Swięta. Problem dotyczy tego, że mieszkam na ostatnim piętrze i ogrzewanie pozostawia u mnie wiele do życzenia, praktycznie w mieszkaniu jest chłodno (w pokoju lepiej, ale ja przechowuję i suszę w kuchni).
Grzyby zawieszone na rurkach czy kaloryferze nie chciały schnąć. Próbowałem już i z małych kawałków i większych. Postanowiłem wieszać grzybowe korale w piekarniku i suszyć je przy otwartych do połowy drzwiczkach i nastawie 50*C z termoobiegiem. Grzybki wyschły po gdzieś ok. 3h. Zdecydowałem się umieścić je w suchych słoikach i porządnie dokręcić zakrętki.
Wczoraj po kolejnym grzybobraniu suszylem grzyby w ten sam sposób, lecz przy drzwiczkach znacznie mniej uchylonych przekonany tym, że dużo jednak ciepła ucieka, a prąd nabija! Suszyły się dłużej, ale też uzyskały wygląd drobny i szeleściły w palcach. Przed chwilą otwieram wczorajszy słoik, a one są ciaplate i wilgotne i zajeżdża zgnilizną. Jakież to było moje zdziwienie, gdy postanowiłem zbadać słoik sprzed ok. 2 tyg. i tam jest to samo. Odór, kawałki grzybów są miekkie i już wiem, że lekką ręką wiadro pójdzie do kosza. Co robię źle?
Ja tu się ciesze, że fajny urodzaj tego roku, a w ten sposób nic nie ususze do Wigilii :/

Obrazek

Aha, ten starszy sloik przy odkrecaniu puscil powietrze jak przy odkrecaniu lekko gazowengo napoju.



sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Suszone podgrzybki gniją.

Post autor: sectroyer » środa, 27 września 2017, 17:42

Danq pisze:QR_BBPOST Postanowiłem wieszać grzybowe korale w piekarniku i suszyć je przy otwartych do połowy drzwiczkach i nastawie 50*C z termoobiegiem
Najlepiej zainwestuj w suszarkę. Niemniej jednak "kilka godzin" to z mojego doświadczenia ZDECYDOWANIE za mało na wysuszenie w piekarniku. Grzyby mają być kompletnie suche, a nie tylko "szeleścić" :!: Dodatkowo możesz mieć problem z nieszczelnością słoików :)



Autor tematu
Danq
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 3
Rejestracja: środa, 27 września 2017, 16:14
Ulubione grzyby: Podgrzybki, prawdziwki
Pochwalił: 1 raz

Suszone podgrzybki gniją.

Post autor: Danq » środa, 27 września 2017, 17:56

Dzięki za odp.
Jako uszczelnienie co prędzej proponujesz - woreczek foliowy pod zakrętką czy kawałek czystej szmatki kuchennej pod zakrętką? Właśnie kolega mi się pochwalił, że on suszy jakoś na raty etapami i trwa to już 3 dni :o Właśnie oglądam te suszarki, ale czytam, że też długo suszą i to zarazem ciągnie po kosztach za prąd.



sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Suszone podgrzybki gniją.

Post autor: sectroyer » środa, 27 września 2017, 18:27

Danq pisze:QR_BBPOST Dzięki za odp.
Jako uszczelnienie co prędzej proponujesz - woreczek foliowy pod zakrętką czy kawałek czystej szmatki kuchennej pod zakrętką?
Jak nalejesz do słoika wody, zakręcisz, potrząśniesz do góry nogami, a woda nie wycieka to później się do środka nie dostanie :D :lol: :rotfl: Tylko wysusz słoik i nakrętkę :ok:
Danq pisze:QR_BBPOST Właśnie kolega mi się pochwalił, że on suszy jakoś na raty etapami i trwa to już 3 dni :o Właśnie oglądam te suszarki, ale czytam, że też długo suszą i to zarazem ciągnie po kosztach za prąd.
U mnie wychodzi to tak. Suszarką spokojnie wysuszę w 12 godzin, a piekarnikiem 16-18 to moim zdaniem minimum :)
Danq pisze:długo suszą i to zarazem ciągnie po kosztach za prąd.
Jak liczyłem to mój piekarnik przy PEŁNYM GRZANIU ciągnie jakieś 70 groszy na godzinę, więc mam to w nosie :) Moja suszarka pobiera 1/4 tego :P To nie jest magia, sam sobie policz :)


Awatar użytkownika

Ronka
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3646
Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2011, 12:24
Ulubione grzyby: zbierać koźlarze czerwone, jeść gąski
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 875 razy
Pochwalony: 2395 razy
Kontakt:

Suszone podgrzybki gniją.

Post autor: Ronka » środa, 27 września 2017, 22:59

Grzyby w piekarniku suszy się w około 70 *C.


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Suszone podgrzybki gniją.

Post autor: Paweł » czwartek, 28 września 2017, 09:29

Ronka pisze:QR_BBPOST Grzyby w piekarniku suszy się w około 70 *C.
Ja z uwagi na wilgoć , podsuszyłem przy 50-ciu i niestety , ale puszczając wodę , strasznie pociemniały. :cry:
Teraz dochodzą do siebie w pełnym :sun: i dopiero po wysuszeniu , pójdą do piekarnika na ostateczny rozrachunek :mrgreen: , przed wędrówką do słoików po kawie. Nigdy nie zdarzyło mi się , aby poprzez nakrętkę / oryginalna z kółeczkiem kartonowym/ dostała się wilgoć.
Danq pisze:QR_BBPOST on suszy jakoś na raty etapami
Ma rację , gdyż każda wizyta w piekarniku , to ponownie wilgoć na wierzchu grzybka. Raz dałem do wiwatu termoobiegiem , ale grzybki strasznie ściemniałe - prawie węgliki spiekane.



sectroyer
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1896
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2016, 17:20
Imię: Michał
Ulubione grzyby: Kanie, Podgrzybki, Maślaki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 439 razy
Pochwalony: 694 razy
Kontakt:

Suszone podgrzybki gniją.

Post autor: sectroyer » czwartek, 28 września 2017, 09:33

Paweł pisze:QR_BBPOST Ma rację , gdyż każda wizyta w piekarniku , to ponownie wilgoć na wierzchu grzybka. Raz dałem do wiwatu termoobiegiem , ale grzybki strasznie ściemniałe - prawie węgliki spiekane.
Znam ten ból ;) Moim zdaniem to ciemnienie zależy też od tego czy się myje grzyby, czy nie :) Nie wszystko się szczoteczką doczyści ;) Mi się czarne zdarzały nawet w suszarce, ale pachną tak samo jak inne, więc mam to w nosie:) :ok:
Ronka pisze:QR_BBPOST Grzyby w piekarniku suszy się w około 70 *C.
Ja bym się trzymał temperatury suszarki. Tak jak mówi Paweł około 50°C. W zbyt dużej temperaturze możesz "przypiec" grzyba z zewnątrz,a w środku wilgoć pozostanie :)


Awatar użytkownika

PawelJeleniaGora
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 956
Rejestracja: sobota, 14 maja 2016, 07:27
Pochwalił: 948 razy
Pochwalony: 520 razy

Suszone podgrzybki gniją.

Post autor: PawelJeleniaGora » czwartek, 5 października 2017, 23:54

Ja suszę na kaloryferze. Obchodziłem za suszarką to nie było. A że teraz grzeją, może i słabo, ale suszę i do słoika. U mnie zawsze tak robili i nic się nie działo.


Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Suszone podgrzybki gniją.

Post autor: Sensibility » piątek, 6 października 2017, 10:18

Ja suszę w suszarce ale jedna padła. Spirale zrobiły się czerwone, poczułam swąd i wyłączyłam. Nie wiem czy da się naprawić ?
Więc suszę w następnej, nowej ale jakaś słabsza niż ta pierwsza.
Raz suszyłam w piekarniku na 50 stopni, piekarnik uchylony przez cały czas suszenia i z włączonym termoobiegiem i mi się dobrze ususzyły, jestem zadowolona.
Przechowuję też w słoikach po kawie rozpuszczalnej.


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Suszone podgrzybki gniją.

Post autor: Wojtas » niedziela, 8 października 2017, 23:10

Jeśli ktoś ma czas, suszy znalezione grzybki na słońcu :sun:
Jeśli ktoś nie ma czasu, suszy na tym co najszybsze - suszarka :beer:



sisinov
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 12 października 2017, 12:11

Suszone podgrzybki gniją.

Post autor: sisinov » czwartek, 12 października 2017, 12:13

:jupi:


Awatar użytkownika

PawelJeleniaGora
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 956
Rejestracja: sobota, 14 maja 2016, 07:27
Pochwalił: 948 razy
Pochwalony: 520 razy

Suszone podgrzybki gniją.

Post autor: PawelJeleniaGora » czwartek, 12 października 2017, 15:41

A ja tak, słońce (grzybki na nitce) póki teraz świeci a póżniej kaloryfer.


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat